W nowoczesnym przemyśle procedura pakowania odgrywa niebagatelną rolę. To właśnie ona pozwala bowiem ochronić wytwarzane produkty przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również zabezpieczyć je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, co szczególnie istotną rolę odgrywa w przypadku wyrobów spożywczych i cukierniczych. Jeszcze do niedawna wszelkiej maści przedmioty oferowane bezpośrednio konsumentom lub też trafiające na półki sklepowe pakowane były ręcznie, co z kolei wiązało się z większymi ogólnymi kosztami produkcji, jak również – z koniecznością angażowania w ten proces znacznej ilości pracowników, którzy mogliby w tym czasie wykonywać inne, bardziej produktywne i korzystne z punktu widzenia przedsiębiorstwa czynności.
Obecnie trend ten ulega odwróceniu, jako że siłę rąk ludzkich z powodzeniem zastępuje się pracą wyspecjalizowanych maszyn pakujących, które jak wynika z badań analitycznych sprawdzają się ponadprzeciętnie szczególnie jeżeli chodzi o tak zwane „primary packaging” a więc w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego – pakowanie wstępne.
Aby możliwe było możliwie jak najskuteczniejsze oraz jak najszybsze zabezpieczenie towarów przed działaniem nadmiernie wysokich lub też zbyt niskich temperatur, wilgoci oraz innych czynników zewnętrznych, które to z kolei mogłyby negatywnie odbić się na jakości oraz cenie wytwarzanych produktów, stosuje się maszyny noszące nazwę flowpack. To właśnie one umożliwiają wysoką efektywność pakowania towarów w opakowania foliowe o zadanych zawczasu wymiarach. Zależnie od rozwiązania technologicznego na jakie zdecyduje się użytkownik, możliwe jest pakowanie wyrobów z prędkością wahającą się od 1200 do nawet 2000 sztuk na minutę. Jak nietrudno się domyślić, jest to prędkość znacznie większa niż ta, którą byłaby w stanie osiągnąć nawet najlepiej wyspecjalizowana grupa pracowników wykonujących zadania ściśle związane z pakowaniem w sposób ręczny.
Kolejną istotną zaletą jaką niesie za sobą automatyzacja pakowania jest możliwość ich pełnej automatyzacji. Wystarczy bowiem zmiana kilku parametrów z poziomu panelu sterowania, aby urządzenie, które jeszcze do niedawna wykorzystywane było do pakowania batoników czy innych słodkości zostało zastosowane do hermetycznego pokrywania warstwą folii chleba lub półproduktów, które mają następnie trafić do fabryk lub zakładów celem ich dalszego przetworzenia. Implementacja urządzeń zautomatyzowanych to doskonała inwestycja w rozwój firmy, bowiem dzięki ich zastosowaniu możemy znacznie zwiększyć moce przerobowe przedsiębiorstwa, ograniczyć generowane przezeń koszty, jak również o wiele efektywniej wykorzystać dostępną siłę roboczą, upewniając się że wykwalifikowani pracownicy realizować będą zadania odpowiadające im kompetencjom, nie natomiast takie, które z powodzeniem wykonywać może nawet średniej klasy robot. Wydatek w systemy pakowania bardzo szybko się zwróci, a następnie liczyć będziemy mogli wyłącznie płynące z tytułu ich wdrożenia zyski!